Jak można wykorzystać szkło w domu?

Szyby okienne bywają czasami jedyną większą powierzchnią szklaną w domu. Okien jest jednak ograniczona ilość i światło nie zawsze dociera w każdy kąt. Aby lepiej je wykorzystać warto pomyśleć o wstawieniu ścian ze szkła.

Popularność szklanych podziałów

Szkło może okazać się zarówno praktyczne, jak i dekoracyjne. Mowa tu nie tylko o dekoracjach szklanych, np. wazonach, lecz również o ściankach szklanych. Mogą stać się podstawą nowego spojrzenia na pomieszczenie. Do tej pory konstrukcje szklane były używane przede wszystkim w pomieszczeniach biurowych, pozwalały dzielić otwarty open space na mniejsze części, jednocześnie nie zamykając pracowników za ścianami z kamienia. Ścianki szklane pozwalały na uzyskanie względnej prywatności, zwłaszcza jeśli dodatkowo montowano do nich rolety oraz tworzenie atrakcyjnych wizualnie sal konferencyjnych, gabinetów. Ich zaletą jest izolowanie dźwięku, lecz przepuszczanie światła. Właśnie te zalety powodują, że szklane ściany stopniowo znajdują większe zastosowanie w domu.

Do jakich pokojów pasują ścianki szklane?

Decydując się na szklane ściany należy dobrze przemyśleć, gdzie mają się znaleźć. Najlepiej sprawdzają się w salonach, zwłaszcza takich, które podzielone na pół dają dwa odrębne pomieszczenia. Ścianki szklane mogą mieć różną wysokość, grubość oraz kształt, dostosowany do potrzeb. Prostokątna albo kwadratowa ściana jest najczęściej spotykana, może ona przedzielić pokój na dwie całkowicie odrębne części albo być wstawiona do połowy szerokości pokoju. W zależności od chęci można umieścić w ścianie szklane drzwi.
Ściana wykonana z przezroczystego materiału jest bardzo wytrzymała, gdyż używa się szkła hartowanego. Pomimo grubości, do 40 mm, bardzo dobrze przepuszcza ono światło, powodując że salon staje się jaśniejszy, przyjemniejszy, łatwiej w nim odpoczywać bez używania sztucznego oświetlenia. Tak samo dobrze ścianki szklane sprawdzą się oddzielając jadalnię od kuchni albo jadalnię od salonu.

Dekorowanie ścianek szklanych

Ścianki wykonane ze szkła hartowanego nie muszą być nudne. Dobrze komponują się we wnętrzach tradycyjnych i nowoczesnych, lecz można zadbać o ich dodatkową funkcję dekoracyjną. Można wykorzystać folie laminowaną, która nadaje szkłu kolor albo folię dekoracyjną. Druga wersja pozwala nie tyle na zakrycie ścianki szklanej w całości, co ozdobienie jej wybranym wzorem, np. kwiatowym lub geometrycznym. Bardzo dobrze taka ozdoba, poprowadzona od dołu lub góry szklanej ściany do jej połowy, pomoże w budowaniu nastroju, a w pokoju z małą ilością dodatków zadziała jako ozdoba przełamująca jednolitą kolorystykę.


Komentarze